Zapraszamy do lektury!
Jak uchronić chorego leżącego przed pojawieniem się odleżyn?
Odleżyny powstają w wyniku zaburzenia krążenia w miejscach stale narażonych na ucisk u chorego, który jest długotrwale lub całkowicie unieruchomiony. W miejscu ucisku pojawiają się najpierw siniaki i odciski. Jeśli są nieleczone, zamieniają się w wybroczyny oraz wrzodziejące rany. Na końcu pojawia się martwica tkanek. Jak zapobiec rozwojowi odleżyn?
Dla kogo dedykowane są łóżka ortopedyczne?
Rodzajów łóżek rehabilitacyjnych jest bardzo dużo. Ich wyposażenie, wygląd i funkcjonalność zależą w dużej mierze od producenta i zapotrzebowania pacjenta. Dla kogo przeznaczone są łóżka ortopedyczne, będące rodzajem łóżek rehabilitacyjnych?
Jakie są różnice pomiędzy łóżkiem ortopedycznym a rehabilitacyjnym?
Opiekunowie osób starszych, z ograniczeniami ruchowymi czy będących w rehabilitacji np. po operacji, często decydują się na zakup specjalnego łóżka. Może ono znacząco zwiększyć komfort podopiecznego, a przy okazji ułatwić opiekę na nim. Czym różnią się od siebie łóżka szpitalne, medyczne, rehabilitacyjne i ortopedyczne?
Jak dobrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne?
Opieka nad osobą chorą lub niepełnosprawną nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej, gdy pacjentem trzeba zając się w domu, nieprzystosowanym do opieki nad osobą z niepełnosprawnością ruchową. Na szczęście obecnie sklepy medyczne oferują specjalne łóżka, podobne do tych, które zamawiane są do szpitali, znacznie ułatwiające pielęgnację chorego oraz podnoszące jego komfort.
Łóżko rehabilitacyjne jako pomoc w domowej opiece nad chorym
Opieka nad osobą starszą, niepełnosprawną lub wracającą do zdrowia po wypadku nie zawsze jest łatwa. Większość polskich domów nie jest przystosowana do pielęgnacji osoby leżącej – zwykłe łóżka utrudniają dostęp do podopiecznego, jego karmienie i mycie. Nic więc dziwnego, że rodziny osób z trwałym ograniczeniem ruchu często decydują się na zakup specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego.
Czym jest nebulizator?
Nebulizator to urządzenie służące do podawania leku w formie aerozolu, często mylone z inhalatorem. Chociaż oba generują leczniczą mgiełkę, to nebulizator odpowiada za to, by substancja lecznicza została rozbita na malutkie cząsteczki. Dlaczego warto wykonywać nebulizacje i komu mogą one pomóc?
Dlaczego warto mieć w domu inhalator?
Inhalacje to naturalny, znany już w starożytności sposób na poprawę zdrowia. Starsze pokolenia wykonywały je nad garnkiem z gorącą wodą – inhalatory jeszcze 20-30 lat temu nie były powszechnie dostępne. Zazwyczaj kupowali je rodzice małych dzieci oraz astmatycy i alergicy. Tymczasem urządzenie to powinno znaleźć się w każdym domu, jak termometr, tabletki przeciwbólowe, czy plastry z opatrunkiem.
Na jakiej podstawie dobiera się cewnik?
Cewnik, czyli cienka rurka wprowadzana przez cewkę moczową do pęcherza, ma za zadanie odprowadzać mocz do specjalnego worka, z którym jest połączony. Cewnikowanie wykonuje się z powodów diagnostycznych, m.in. w trakcie badania urodynamicznego. Jest ono konieczne przy zastoju moczu będącego skutkiem np. przerostu prostaty lub kamicy nerkowej, ale też np. w trakcie trudnych porodów, śpiączce farmakologicznej czy po niektórych operacjach. Istnieją schorzenia, przy których pacjenci muszą cewnik nosić stale, np. borykając się z pęcherzem neurogennym. Jak dobiera się cewnik i co warto o nim wiedzieć?